poniedziałek, 13 października 2014

Jak ja lubię to ciasto- szarlotka a w zasadzie jabłka w cieście

Górzysta szarlotka, czyli ciacho dla amatorów pieczonych jabłek




Górzysta szarlotka



Składniki:
3 szklanki mąki
25 dag masła lub margaryny (ewentualnie można wymieszać)
1/2 szklanki cukru
1 jajko
awaryjnie odrobina kwaśnej śmietany
tłuszcz do wysmarowania blachy
jabłka – u mnie wyszło 8 małych sztuk, które razem ważyły 90 dag
10 dag rodzynek
4 łyżki bułki tartej (w wersji luksusowej – tartych migdałów)
4 łyżki jasnego dżemu lub konfitury (brzoskwiniowy, morelowy lub pomarańczowy)
sok z 1/2 cytryny
1 żółtko
1 łyżka wody lub mleka

Wykonanie:
Mąkę przesiałam, posiekałam razem z miękkim masłem, dodałam cukier i jajko, i szybko wyrobiłam gładkie, jednolite ciasto. Gdyby składniki nie chciały się połączyć, można dodać troszkę kwaśnej śmietany. Zawinęłam ciasto w folię spożywczą i włożyłam na 30 minut do lodówki. Blachę o wymiarach 24x28 cm wysmarowałam tłuszczem.
Jabłka umyłam, obrałam, przekroiłam na pół i wydrążyłam gniazda nasienne. Skropiłam sokiem z cytryny, aby nie ściemniały.
Wyjęte z lodówki ciasto podzieliłam na dwie nierówne części (jedna musi być troszkę większa). Większą część rozwałkowałam między dwoma warstwami folii spożywczej na prostokąt nieco większy niż powierzchnia dna blachy. Bardzo delikatnie (ciasto lubi się drzeć) przełożyłam do formy. Palcami ułożyłam ciasto i docisnęłam je do brzegów blachy tworząc rancik. Dżem roztarłam w miseczce na gładką masę, rozsmarowałam go na cieście. Posypałam najpierw bułką tartą, a następnie rodzynkami. Rodzynek nie ma potrzeby wcześniej namaczać, ponieważ wchłoną wilgoć z jabłek. Na wierzchu ułożyłam jabłka zaokrągloną stroną do góry. Mniejszą porcję ciasta rozwałkowałam również przy pomocy folii. Przykryłam nim jabłka. Brzegi ciasta docisnęłam do brzegów spodniej warstwy tak, aby się skleiły. Nadmiar ciasta odkroiłam, rozwałkowałam i wykroiłam z niego listki, które rozłożyłam na wierzchu.
Żółtko roztrzepałam z łyżką wody, pędzelkiem posmarowałam powierzchnię ciasta. Piekłam w temperaturze 175-180 stopni przez około 60 minut.

2 komentarze:

  1. to nie był dobry pomysł zaglądać tutaj tak poźno!
    głodna jestem!
    i szlag trafił moją dietę ;-)))

    OdpowiedzUsuń
  2. Pocieszę Cię, że z tą dietą mam tak samo :)

    OdpowiedzUsuń