poniedziałek, 20 lipca 2015

Lunch box - Lasagne+ Frittata+ Granola

Co prawda pomysł trochę pracochłonny, ale urozmaicony.



Lasagne bezglutenowa z mięsem i warzywami

Składniki:
makaron z mąki gryczanej
250g kaszy gryczanej lub 200g mąki gryczanej
2 jajka
2 łyżki oliwy
szczypta soli
4 łyżki wody
sos:
300g mięsa mielonego (zmieliłam szynkę)
3 łyżeczki koncentratu pomidorowego
1 cebula
3 ząbki czosnku
1 łyżeczka ziół prowansalskich
1/2 łyżeczki słodkiej papryki
dodatkowo
1 kulka mozzarelli
1 mały bakłażan
kilka pomidorów
oliwa z oliwek do polania

Makaron z mąki gryczanej. 

Jeśli ktoś woli opcję dla leniuszków (czyli ja :) ) polecam zwykły makaron lasagne.


Proporcje ciasta tak jak w przypadku mąki glutenowej, czyli na 200g mąki dajemy 2 jajka, 2 łyżki oleju i szczyptę soli, tutaj dodałam jeszcze odrobinę wody ok 4 łyżek. Ciasto początkowo się klei, ale po chwili zaczyna się ściągać, jeśli będzie się kruszyć musicie dodać jeszcze trochę wody.

Ciasto dzielimy na 2 kawałki i każdy wałkujemy na grubość 3 mm. Ja wałkowałam pomiędzy 2 kawałkami folii spożywczej. Makaronu nie trzeba wcześniej gotować, odstawcie te 2 płaty rozwałkowanego ciasta, bierzemy się za robienie farszu.

Mięso podsmażamy, następnie dodajmy drobno pokrojoną cebulę, czosnek, smażymy przez chwilę, aż cebula się zeszkli, następnie dodajemy koncentrat pomidorowy, sól, pieprz, zioła prowansalskie i słodką paprykę. Jeśli farsz będzie za gęsty, dolejcie odrobinę wody.

Bakłażana kroimy na 1,5 cm plastry, solimy, pieprzymy i obsmażamy z obu stron na odrobinie oleju.



Spód naczynia smarujemy odrobiną oliwy, kładziemy pierwszy płat gryczanego makaronu, nakładamy połowę farszu mięsnego, znowu makaron, farsz, pokrojoną mozzarellę i na samym wierzchu układamy plastry bakłażana i pomidorów.

Lasagne pieczemy w 180 *C przez 20-30 minut.

Frittata

Składniki:
Na 2,5 osoby :)
6 jajek
5 łyżek mąki typ 450
50 ml mleka
1 cebula
2 ząbki czosnku
1 łyżeczka przyprawy do pizzy
(oregano, tymianek, bazylia, rozmaryn)
sól, pieprz
kilka plasterków kiełbasy myśliwskiej
1 kulka mozzarelli
10 listków bazylii
8 pomidorów lima (podłużne)
kilka pomidorów koktajlowych
olej do smażenia

Do miski wbijamy jajka, dodajemy mleko, mąkę, przyprawy, bardzo drobno pokrojoną cebulę i czosnek. Miksujemy wszystko na najwyższych obrotach mikserem przez 3 minuty.

Kiełbasę myśliwską kroimy w cienkie plasterki, a mozzarellę w kostkę. Dodajemy razem z liśćmi bazylii do ciasta i delikatnie mieszamy.

Pomidory kroimy w dość grube plastry.

Piekarnik nastawiamy na 180 *C

Na patelnie, którą można włożyć do piekarnika, wlewamy odrobinę oleju, rozsmarowujemy go i wstawiamy na palnik. Gdy patelnia się nagrzeje wlewamy masę jajeczną razem z dodatkami i podsmażamy przez minutę na średnim ogniu, na wierzchu w tym czasie układamy plastry pomidorów, nie solimy ich, bo puszczą za dużo soku, solenie zostawiamy na sam koniec.

Frittatę po minucie wstawiamy do piekarnika na 10-15 minut, ciasto musi się całe ściąć. Nie rumieńcie ciasta zbyt mocno, bo za bardzo wyschnie.


Granola

Składniki

1 kg płatków owsianych górskich
1 średnie jabłko
1 średni dojrzały banan
2 łyżki siemienia lnianego
2 łyżki słonecznika
4 łyżki oleju rzepakowego
10 łyżek jagód goji

Dodałam też 2 łyżki galaretki porzeczkowej,
można dodać zwykły dżem porzeczkowy lub całkiem go pominąć
inne ulubione dodatki

Do miski wsypujemy płatki, drobno ścieramy jabłko, dojrzałego banana rozgniatamy widelcem, dodajemy do płatków razem z siemieniem, słonecznikiem, olejem i galaretką przeczkową. Wszystko dobrze mieszamy i przesypujemy na dużą blachę.

Granolę pieczemy przez ok 20 minut w 180 *C po 10 minutach należy co chwilę ją mieszać, bo przypieka się nierównomiernie. Najbardziej spiekają się boki, dlatego co kilka minut wyciągajcie blachę i drewnianą łyżką przemieszajcie płatki. Gotowa granola powinna mieć złoty kolor.

Po wyciągnięciu z piekarnika dodajemy do granoli jagody goji, studzimy i przechowujemy w słoikach.


Dzięki temu, że dodałam banana i jabłko nie potrzeba dodawać cukru. Jeśli mimo wszystko jesteś przyzwyczajona/y do sklepowej, przesłodzonej granoli, przed włożeniem do piekarnika spróbuj czy jest dla Ciebie dość słodka :)

Do granoli można dodać wszystkie swoje ulubione dodatki, ja przeważnie piekę podstawową wersję z 2 kg rozsypuje gotową po kilku słoikach, do każdego dodając inne dodatki.

Rodzynki, morele, śliwki, daktyle itp suszone owoce najlepiej dodać po upieczeniu, a orzechy, migdały, nasiona można dodać do płatków, aby się uprażyły, dzięki czemu nabiorą intensywniejszego smaku.

Źródło: http://kasia.in